Medya

23.02.2018

EÜAŞ Çan 2x160 MW Baca Gazı Desülfürizasyon Tesisi anahtar teslim sözleşmesi imzalandı

Çanakkale’de bulunan 18 Mart Çan Termik Santrali’nin her biri 160 MW olan 1. ve 2. ünitelerine Baca Gazı Desülfürizasyon (BGD) tesisi yapımı için Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) ile Ekon arasında Mühendislik, Tedarik, Yapım (EPC) sözleşmesi imzalandı.

 

Ekon; mühendislik, imalat/tedarik, inşaat, montaj, testler, eğitim ve devreye alma dahil tüm tesisin Anahtar Teslim yapımını üstlenmiş olup, 2 yıl boyunca ticari işletme nezareti ve planlı bakım hizmetleri de kapsama dahildir.

 

Mevcut enerji santralinde yeni BGD tesisi ile entegrasyon için gerekli tüm değişikliklerin yapılması ve pülverize kireçtaşı alma / depolama sistemi, kireçtaşı çamuru hazırlama sistemi, alçı susuzlaştırma sistemi ve kül/alçı çamuru karıştırma da dahil olmak üzere tüm yardımcı sistemlerin sağlanması da Ekon kapsamındadır.

 

Ekon, dünya çapında 71GW ıslak tip BGD deneyimi olan Doosan Lentjes Gmbh'nin en gelişmiş ıslak kireç taşı BGD teknolojisini kullanacaktır. Tesis tamamlandıktan sonra, Türkiye çevre mevzuatına tamamen uymak için en son teknolojiyi kullanarak % 98.5 verimlilikle Türkiye'deki en verimli BGD tesislerinden biri olacaktır.