Medya

12.10.2018

Ekon Etimaden’in Sülfrik Asit Tesisi için Anahtar Teslim Sözleşme İmzaladı

Ekon Etimaden’in Mühendislik, Tedarik ve Yapım (EPC) bazında Kütahya Emet’de gerçekleştirilecek 350,000 ton/yıl kapasiteli Sülfrik Asit Tesisi için 12.Ekim.2018 tarihinde sözleşme imzalamıştır.

 

Projenin kapsamında mühendislik işleri, malzeme temini, imalat, inşaat ve montaj, performans testleri, gerekli eğitimlerin verilmesi ve tesisin devreye alınarak anahtar teslimi yapımı işleri yeralmaktadır. Yeni yapılacak olan tesis Etimaden’in Emet’deki mevcut borik asit tesisinin  yanında gerçekleştirilecek olup, borik asit tesisinin Sülfrik Asit tesisi ile entegre bir şekilde çalışması için yapılması gereken tüm gerekli modifikasyonlar da Ekon’un kapsamındadır.

 

Tesis kükürt yakma teknoljisi ile çalışacak olup, içinde demineralize su arıtma tesisi, atıksu arıtma tesisi, doğal gaz sistemi, yangın söndürme sistemi gibi yardımcı tesisler de bulundurmaktadır. Asit prosesi sonucunda ortaya çıkacak olan buharın buhar türbini/jenaratörden geçirilerek 15 MW’a kadar enerji üretilmesi de projenin kapsamında yer almaktadır.   

 

Proje tamamlandığında Türkiye’nin en büyük sülfrik asit üretim tesislerinden birisi olacak ve % 98.75 saflığına kadar asit üretimi yapılabilecektir.