Medya

02.10.2014

Demokratik Kongo Cumhuriyetinde Nyumba Ya Akiba İçin İnşaat İşleri Tasarimi Ve Yapısal Çelik İmalati Sözleşmesi İmzalandı

EKON Endüstri İnşaat ve Ticaret A.Ş., FLSmidth’in Demokratik Kongo Cumhuriyetinde yaptığı Nyumba Ya Akiba çimento üretim tesisi için inşaat işleri tasarımı ve yapısal çelik imalatı için 09.Kasım.2014 tarihinde sözleşme imzalanmıştır.

 

Çimento tesisi 3000 ton/gün kapasiteye sahip klinker, hammadde olarak kireçtaşı ve kil ve yakıt olarak da ithal kömür kullanacaktır. Nyumba Akimba Çimento Tesisi yaklaşık olarak Demokratik Kongo Cumhuriyetinin başkenti Kinshasa'ya 250 kilometre mesafede bulunur ve Demokratik kongo cumhuriyeti Bakongo Eyaleti Songololo bölgesinde yer alan Matadi Limanından 100 km uzaktadır. BaKongo Okyanusa sahili olan tek eyalettir. (Atlantik Okyanusu)

 

Nyumba Çimento tesisi, ülkenin toplam çimento tüketiminin %50sini karşılayan pahalı ithalatlara olan bağımlılığını azaltacak. Ayrıca yerel tedarik zincirinin gelişmesini sağlayarak tesisin üretimi ülkede önemli bir alanı hedefleyip alt yapı geliştirilmesini canlandırıp küçük ve orta ölçekli şirketler başta olmak üzere yerel özel sektörü destekleyecek.

 

Proje kapsamında, EKON ekipmanın doğal parçası olarak görülen tüm yapıların tasarımı, kablo tünelleri, hendekler, kanal destekleri, bacalar ve asansörlerin tasarımı, inşaat işleri, malzeme gereklilikleri, test prosedürleri gibi teknik şartnamelerin dokümantasyonu, yapısal çelik (merdiven kule, korkuluk, platform, ızgara, baklavalı saç, cıvatalar gibi) ve ankraj cıvatalarının imalatı ve tedariki ve saha montaj süpervizyonu gerçekleştirecektir.

 

Proje kapsamında yaklaşık 1480 ton çelik yapı imal edilip FOB bazında İzmir Alsancak limanına teslim edilecektir.